Літургія Передосвячених Дарів

Літургія Передосвячених Дарів
 

  4 березня 2020 року, в день пам'яті Прп. Льва́  епископа  Катанського  духовенством Спасо-Преображенського Кафедрального собору була здійснена перша в 2020  році літургія Передосвячених дарів.

Головна особливість Літургії Передосвячених Дарів полягає в тому, що на ній не здійснюється таїнство Євхаристії, а віруючі причащаються Передосвяченими Дарами, тобто, освяченими раніш, на попередній літургії св. Василія Великого або св. Іоанна Златоустого.
Початок літургії Передосвячених Дарів йде від перших століть християнства. Перші християни дуже часто причащалися святих Христових Таїн, деякі навіть і в буденні дні. Між тим, було визнано незручним у дні суворого посту, як дні скорботи і жалі про гріхи, здійснювати повну літургію, яка є сама урочиста служба з церковних служб. Але, щоб дати можливість вірянам причащатися і серед тижня в дні посту, було постановлено, не порушуючи характеру великопісного Богослужіння, в деякі дні причащати віруючих раніше освяченими Дарами. Для цього і була введена, служби Великого Посту, Літургія Передосвячених Дарів. Остаточне ж складання чину цієї літургії і письмовий виклад її, було зроблено св. Григорієм Двоесловом, в шостому столітті.
Літургія Передосвячених Дарів відбувається по середах і п'ятницях у перші шість тижнів Великого Посту; у четвер п'ятого тижня Великого Посту, коли звершується пам'ять преп. Марії Єгипетської; на свято сорока Севастійських мучеників (якщо цей день припадає на посаді і не трапиться в суботу або неділю) і в перші три дні Страсного тижня.